+421 32 7430630, +421 903 614614, +421 904 914914 info@alplesinterier.sk

O spaní

Čo je potrebné pre dobrý a zdravý spánok?

Prečo je tak dôležitý dobrý a zdravý spánok ?

V posteli sa každý deň začína a končí. V spánku strávime celú jednu tretinu svojho života.

To už stojí za to dať si na výbere postele záležať, čo poviete?

Na posteli nie je najdôležitejšie to, čo vidíme na prvý pohľad, ale naopak to, čo je našim očiam skryté.

Najdôležitejší je rošt a použitý matrac. Od ich kvalite závisí, či budeme ráno vyskakovať z postele svieži alebo sa budeme zdvíhať celí dolámaní a nevyspatí.

Len čo začnete niekde hovoriť o problémoch s chrbtom, môžete sa staviť, že sa k vám pridá väčšina ľudí. Krčná chrbtica, bedrová, platničky… Málo sa pohybujeme a do kvalitnej plochy na ležanie sa nám nechce príliš investovať alebo si nevieme tú správnu vybrať.

Podľa výskumu spí u nás tretina dospelých na rovnakom matraci, aký si v dospelosti obstarala. To je veľmi nelichotivé zistenie, pretože matrac je potrebné meniť zhruba každých sedem rokov.

Základné požiadavky na zdravú posteľ:

  • minimálny tlak na chrbát
  • anatomicky správna opora ležiaceho tela
  • kvalitné vetranie
  • ľahká údržba

Jednotný recept na správnu posteľ však neexistuje. Ten musí byť individuálne prispôsobený každému užívateľovi, predovšetkým jeho hmotnosti a výške. Záleží aj na jeho zdravotnom stave a zvyklostiach spania. Niekto má radšej mäkšie, niekto tvrdšie ležanie. Na kvalitnej posteli a matraci by sme však nemali šetriť.

Postel

Základom je kostra postele, do ktorej vložíme rošt a naň matrac. Pri tvorbe plochy na ležanie sa dopúšťame mnohých chýb. Minimálna dĺžka postele by sa mala rovnať výške užívateľa plus 20 cm (približná dĺžka chodidla). Šírka plochy na ležanie by mala byť najmenej 90 cm.

Výrobcovia sú dnes schopní dodať posteľ, rošt aj matrac akýchkoľvek rozmerov. Výška postele by mala byť aj s matracom 45 – 55 cm. Ďalšou dôležitou vecou pri posteli je výška bočnice. Ak vyberáme posteľ, mali by sme vedieť, aký rošt a matrac do nej vložíme. Rošt s matracom zasadený v ráme nesmie byť príliš hlboko, aby hrana netlačila. Naopak, rošt, ktorý by vyčnieval, by bol neestetický a matrac by nebol dostatočne zafixovaný.

Dvojlôžko by malo mať dva samostatné rošty aj matrace. Aby totiž vyhovoval obom, museli by byť obaja partneri rovnakí nielen čo sa týka výšky, ale aj pokiaľ ide o rozloženie hmotnosti. Vzhľadom k faktu, že sa človek v priebehu noci bežne otočí až 80×, prevracanie partnera je citeľné a nežiaduce.

A čelo pri posteli ? Pri hlave nám vďaka nemu nepadá vankúš a “neťahá” nám na hlavu. Pri nohách také nutné nie je, zvlášť v menšej spálni.

 

Rošt

Pri výbere matraca už musíme vedieť, na aký rošt ju položíme, pretože nie každý matrac je vhodný na každý rošt. Rovná pevná doska nezaručuje takú vzdušnosť ako rošty. Pri výbere roštov dbajte predovšetkým na to, aby medzery medzi latkami neboli príliš veľké. Mohlo by tak dôjsť k deformácii matraca. Maximálna vzdialenosť medzier by mala byť do 5 cm. Pri lamelových roštoch je vhodnejší väčší počet lamiel, aby rošt zaručoval dostatočnú pružnosť, odolnosť a nedochádzalo tak k celkovému prehnutiu matraca. Niektoré typy lamelových roštov majú ortopedické vlastnosti. Sú vystužené zdvojenou lamelou, majú ramennú kolísku, sú polohovateľné a môžu napomôcť k celkovému správnemu držaniu tela a vyzdvihnúť anatomické parametre zónového matraca.

Väčší komfort poskytuje rošt s pohyblivými lamelami uchytenými v pohyblivých plastových alebo kaučukových puzdrách. Podľa zatiahnutí sa lamely v kĺboch pohybujú a natáčajú, a tým sa ideálne prispôsobujú tvaru tela. Kvalita roštu závisí aj od spôsobu uchytenia lamiel k rámu. Je tak možné nastaviť pružnosť lamiel podľa hmotnosti a priania užívateľa.

Ak si v posteli radi čítame a potrebujeme podoprieť chrbát alebo chceme uľaviť unaveným nohám, vyberieme si polohovací lamelový rošt. Jednoduchšia verzia roštu má iba mechanické polohovanie pre hlavu a nohy, ale vyhľadávanejším modelom pre dosiahnutie maximálneho komfortu je motorový rošt vrátane pevného či diaľkového ovládania.

 

Typové odporúčanie matraca vzhľadom na použitý rošt

Pevná doska

Vzhľadom na zaistenie maximálnej možnej vzdušnosti odporúčame pružinové (taštičkové) a profilované matrace – napr. IRMA, EVA, DARJA…

Latkové a nepolohovacie lamelové rošty

Tieto rošty si vyžadujú mäkšie, pružnejšie matrace, ktoré sa prispôsobia pohybu lamiel – teda latexové, niektoré polyuretánové a studené peny – napr. LUCIE, REGINA, JOLANA, BRIGITA, NIKOLA, BERTA…

Polohovacie lamelové rošty vrátane motorových

Tieto rošty si vyžadujú mäkké, pružné a elastické matrace, ktoré budú výborne kopírovať pohyb celého roštu – teda najmä latexové alebo poddajnejšie studené či bio peny – napr. LADA, BÁRA …

Matrace

Kvalita matraca býva kapitolou sama osebe – mnohokrát býva starý a preležaný, ale aj príliš mäkký alebo tvrdý, len málokedy tvorí s roštom ten “správny pár”.

Najdôležitejším parametrom pri výbere matraca je jeho tuhosť. Vždy je vhodné povedať predajcovi, aký matrac doposiaľ používame a či máme nejaké zdravotné ťažkosti (chrbát, potenie, alergia). Žiadny matrac však nelieči, ale iba prispieva k zdravému a plnohodnotnému spánku. Preto je pri voľbe lepšie dbať na rady ošetrujúceho lekára a nestavať do roly poradcu výhradne predajcu. Každý matrac je určený pre iného užívateľa. Delí sa podľa použitého materiálu a tuhosti. Dôležité je tiež zvážiť, aký bude podklad matraca. Výrobcovia označujú matrace maximálnou nosnosťou. Vďaka širokému výberu materiálov a variabilnej sile jednotlivých vrstiev môžeme vyrobiť pre každého zákazníka matrac podľa jeho individuálnych potrieb.

Studená pena

Súčasným trendom sú rozhodne zónové matrace zo studenej peny kombinované lenivou penou. Matrace zo studenej peny Eulastic ® vynikajú svojou výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Pena je tvorená bunkami so silnejšou stenou. Vďaka veľkým pórom je dokonale prevzdušnená a lepšie odvádza teplo.

Matrace bývajú päť- či sedemzónové, pretože každá časť tela si vyžaduje inú tuhosť. Zatiaľ čo pod ramenami a pätami oceníte mäkšie zóny, pod bedrami je potrebné mať pevnejší podklad. Lenivá pena, ktorá zabraňuje preležaninám, môže byť aj po celej ploche v rôznych zónach. (BRIGITA)

Tieto matrace sú ideálne v kombinácii s lenivou penou Viscoline®, ktorá zabraňuje preležaninám. Jej tvrdosť sa mení podľa teploty, pri kontakte s telom mäkne a vďaka efektu tzv. pomalého vracania obmedzuje protitlak a zabraňuje tak preležaninám. Prevratné riešenie predstavuje tvarovanie lenivej peny do tzv. nopov, kde nielenže dochádza k prekrveniu vrchnej časti pokožky, ale navyše pri niektorých matracoch je táto vrstva rozdelená aj do niekoľkých zón. Nopy sú “výčnelky”, ktoré majú rôznu výšku a tvar. Nadvihujú poťah a tým zaručujú dokonalé odvetranie priestoru medzi jadrom matraca a poťahom. Použitie nopov z lenivej peny znižuje protitlak matraca na ležiace telo, čím sa eliminuje prevracanie počas spánku, z čoho vyplýva, že si lepšie odpočiniete. Priečne vložené valce vďaka svojej rozdielnej tuhosti správne podopierajú dané partie a navyše zachovávajú ohybnosť matraca, takú žiadanú pri lamelových roštoch. Vzhľadom k premysleným rezom stredom matraca dochádza k dokonalému prevzdušneniu, možnosti zónovania a kombinácie materiálov s rôznou tuhosťou.

Latexové matrace

Veľmi obľúbené sú tiež latexové matrace, ktoré spĺňajú správnu podporu tela. Latexová pena je komfortná, trvanlivá a má veľmi vysokú elasticitu, je flexibilná a tvarovo stála aj po mnohých rokoch užívania. Po stlačení sa veľmi rýchle vracia do pôvodného tvaru. Latexové peny z produkcie firmy Artilat – Vyrolat obsahujú maximálne možný podiel prírodného kaučuku. Latex je zdravotne bezchybný, je odolný proti plesniam a baktériám, neprekračuje limitné hodnoty škodlivín podľa normy EUROLATEX (západoeurópska ekologická norma). Výrobky firmy Artilat – Vyrolat získaly certifikát Oko-Tex Standard 100. Dodávajú sa troj-, päť- aj sedemzónové.

Výborne sa prispôsobujú tvaru tela, sú ideálne pre polohovacie rošty a majú dlhú životnosť. Mávajú odľahčujúce a prevzdušňujúce otvory a často sa kombinujú s purovým jadrom, prípadne s kokosom. Táto kombinácia ponúka dostatočnú tvrdosť a zároveň vzdušnosť. (LADA, KLAUDIE, LUCIE)

BIO pena

Tieto matrace sú veľmi vyhľadávané. Sójový extrakt, z ktorého sú vyrábané matrace, má nielen priaznivý vplyv na ľudský organizmus, ale šetrí aj náš ekosystém – znižuje spotrebu nerastných surovín.

Sója je už tisíce rokov cenenou surovinou krajín ďalekého východu pre svoj pomerne vysoký podiel lecitínu. Lecitín zvyšuje intenzitu dýchania ľudskej pokožky, ovplyvňuje jej pružnosť. Reguluje pH-hodnotu pokožky a podporuje prirodzený ochranný plášť proti agresívnym vplyvom prostredia.

Použitie prírodnej suroviny má unikátny vplyv na výsledné vlastnosti matraca. Materiál ponúka výbornú elasticitu a znižuje sa riziko prípadnej deformácie. Zvyšuje sa jeho pružnosť.

Pri konštrukcii jadier matracov zo sójového extraktu vychádzame z overených skúseností a predovšetkým z kladnej odozvy spokojných zákazníkov. (JOLANA)

Pružinové matrace

S kokosom sa kombinujú aj pružinové matrace. Ide o takzvané vrstvenie zima – leto, kde letnú stranu tvorí kokosová vrstva a zimnú stranu ovčie rúno. Tieto matrace sú vhodné najmä pre zákazníkov, ktorí preferujú tvrdšie spanie (SÁVA). Jadrá pružinového matraca tvoria pružiny s hrúbkou drôtu 2,4 mm. Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené prídavnými perami. Tým je znemožnené uvoľnenie pružín. Sila nosných vrstiev určuje charakter jednotlivých matracov. Ich hlavnou prednosťou je dokonalá vetrateľnosť. Neodporúčame umiestnenie na polohovacie rošty. (SÁVA, IRMA)

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace sú luxusné matrace s jadrom z taštičkových pružín s piatimi anatomickými zónami, ktoré svojou vynikajúcou elasticitou zabezpečujú ideálnu ortopedickú polohu chrbtice a kĺbov. Jadro matraca obsahuje cca 400 až 1000 ks jednotlivých pružín uložených v samostatných puzdrách z netkanej textílie, ktoré individuálne reagujú na nerovnosti ľudského tela a umožňujú tak optimálne rozloženie hmotnosti. Na jadre z taštičkových pružín je umiestnená roznášacia vrstva impregnovaného vysoko gramážneho filcu, ktorý zvyšuje odolnosť matraca. Vďaka vysokej miere bodovej pružnosti jednotlivých pružiniek tento matrac absolútne ideálne kopíruje partie tela. Tieto matrace môžu byť vrstvené takzvanými “nopkami”, ktoré nielenže masírujú pokožku, ale aj správne podopierajú partie tela.
Nezanedbateľnou výhodou týchto matracov je ich vzdušnosť. Oproti bežným pružinám umožňujú aj polohovanie. (EVA)

Profilované matrace

Profilované matrace svojím zložením nahradzujú pružinové matrace. Priečnymi prieduchmi je zabezpečená vysoká vzdušnosť. Matrace svojím zložením radíme do skupiny tvrdších matracov. (ANNA, AGÁTA)