+421 32 7430630, +421 903 614614, +421 904 914914 info@alplesinterier.sk

Ako vybrať správny matrac

Spánok je najdôležitejšouformou odpočinku každého človeka. Fyzické i psychické sily človeka sa regenerujú a telo čerpá energiu pre ďalší deň. Kvalita spánku závisí na vhodne vybranom matraci. Ako sa ale orientovať v súčasnej ponuke matracov?

Zákazník je zavalený informáciami z médií, orientuje sa v ponuke väčšiny výrobcov, pozná technické parametre jednotlivých materiálov, ale keď sa má rozhodnúť, ktorý matrac vybrať, naraz nevie.

Preto firma DŘEVOČAL ponúka prehľadnú ponuku svojich výrobkov rozdelenú podľa niekoľkých kritérií.

Veríme, že Vám uľahčíme výber matraca, a budete s touto voľbou spokojný.

Tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere matraca. Záleží i na akom matraci je človek zvyknutý spať. Firma DŘEVOČAL uvádza u svojich výrobkoch 4 stupne tvrdosti ( mäkká až extra tvrdá).

Tvrdosť č. 1:

Medzi mäkšie matrace radíme predovšetkým matrace latexové, popr. Latexové s vloženým jadrom.

Tvrdosť č. 2:

Do tvrdosti číslo 2 radíme širokú škálu matracov a to polyuretánové, sendvičové, pružinové a predovšetkým matrace zo studených pien. Z latexových matracov iba tie, ktoré sú kombinované s iným materiálom. Tieto matrace sú elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru tela, nevytvárajú protitlak a udržujú chrbát v rovine. Používa ich široká škála zákazníkov, najčastejši ženy, ale aj muži rôzného veku.

Tvrdosť č. 3:

Do tvrdosti číslo 3 radíme niektoré typy sendvičových, pružinových a profilovaných matracov, u ktorých je použitá tvarovaná polyuretánová pena vyššej tuhosti, vrstva kokosového vlákna alebo studená pena s vyššou hustotou, prípadne s vyšším odporom proti stlačeniu. Matrace s tvrdosťou č. 3 uprednostňujú hlavne muži, mladší ľudia, zákazníci s vysokou hmotnosťou a obecne zákazníci, ktorí požadujú tvrdšie spanie.

Tvrdosť č. 4:

Do tvrdosti číslo 4 radíme naše najtvrdšie matrace, ako je ANETA a AGÁTA. Sú zložené z vysoko odolnej polyuretánovej peny. Vrchnú vrstvu tvorí kokosové vlákno, ktoré zaisťuje dokonalé prevzdušnenie. U matraca VARNA zaisťuje tvrdosť vysoko objemová hmotnosť studenej peny tvarovanej do masážnych nopov, ktoré napomáhajú udržať chrbát v rovine a lepšie prekrvujú pokožku. Túto tvrdosť matracov uprednostňujú zákazníci vyššej váhovej kategórie a muži.

Dvojitá tvrdosť:

Veľmi zaujímavú variantu tvoria matrace, ktoré majú z každej strany odlišnú tvrdosť. Nazývame ich partnerské matrace. Zákazník si môže zvoliť tvrdosť matraca, akú momentálne potrebuje. Rozdielne tvrdosti u týchto matracov dosahujeme použitím materiálov s odlišnou objemovou hmotnosťou. Takéto matrace patria samozrejme k najobľúbenejším. Predovšetkým BRIGITA, NIKOLA a JOLANA, ktoré sú ideálne pre manželský pár (mäkšia strana pre ženu, tvrdšia strana pre muža).

Hmotnosť zákazníka

Pri výbere matraca je potrebné prihliadnuť k váhovej kategórii zákazníka. Naše matrace sú vybavené štítkom s maximálnou doporučenou záťažou.

 

Vek zákazníka

Kvalita spánku má zásadný význam pre všetky vekové kategórie. Deti potrebujú pre zdravý rast a vývoj kvalitný, skôr pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. U mladých ľudí je záujem o tuhšie spanie a čím je človek starší, mal by použiť mäkší a elastickejší matrac. Ten by mal byť kombinovaný s lamelovým roštom. Vhodnou alternatívou sú polohovateľné lamelové rošty, z ktorých seniori ocenia predovšetkým motorové typy.

Spôsob uloženia matraca

Správne uložený matrac by nemal ležať na pevnej doske. Nedochádza tak k dobrému prevetraniu matraca. Lepšou variantou sú drevenné latkové rošty, ktoré zaručia prevzdušnenie matraca. Priečky roštu by mali mať šířku okolo 5 cm a vzdialenosť medzi nimi voľte najviac 4 cm. Oveľa lepšou variantou sú rošty z predpružených lamiel. Zatiaľ čo na drevennom rošte je matrac pri zaťažení veľmi stlačený, vďaka lamelovému roštu sa viac prehne a šetrí sa. Lamelový rošt napomáha väčšej elastičnosti matraca a lepšiemu prispôsobeniu Vašemu telu. Polohovací lamelový rošt oceníte pri čítaní alebo sledovaní televízie. Unavené nohy alebo bolestivý chrbát si odpočinú pri nadvihnutej dolnej časti roštu. U motorových polohovacích roštoch odpadáva manipulácia s roštom a matracom pri každej zmene nastavenia. To je veľká výhoda u dlhodobo chorých ľudí, ale i zdravý človek si rád dopraje luxus.

Charakter užívania matraca

Voľte matrac tiež podľa toho, do akého prostredia bude určený. Niektoré druhy matracov sú určené pre príležitostné spanie ( chaty, ubytovne, hotely). Tu postačí polyuretanový matrac BRUNO. Dobrou alternatívou sú aj pružinové matrace. Ich najväčšou prednosťou je ich vzdušnosť. Na stále spanie volíme kvalitnejšie matrace podľa Vašich požiadavkov.

Cena

Kvalita matraca rastie úmerne s cenou. Pri výbere matracov zo studených a elastických pien alebo z latexu musíme počítať s vyššou čiastkou.

Záver

Záverom Vám chceme poradiť: Dávajte si pozor na kúpu lacných matracov. Nakupujte iba u odborníkov a nechajte si poradiť od vyškolených predajcov. Nakupujte iba také matrace, do ktorých sa môžete pozrieť a preveriť si ich zloženie. Matrac by mal mať snímateľný poťah. Vždy je dobré si matrac vopred vyskúšať.

Veríme, že sme Vám pomohli pri orientácii a výbere vhodného matraca.

Prajeme Vám kľudný a ničím nerušený spánok.